A proposta como sempre é facer o percorrido en autonomía. Levando a comida e durmindo de vivac. Como o camiño é en travesía, temos a opción de regresar en Taxi ou de adiantar con algún dos coches ao final da ruta.…
Voltamos un ano máis, e van xa 8 consecutivos, no que propoñemos percorrer 50 km da nosa costa.
A proposta como sempre é facer o percorrido en autonomía. Levando a comida e durmindo de vivac. Como o camiño é en travesía, temos a opción de regresar en Taxi ou de adiantar con algún dos coches ao final da ruta.
Inscripción
Data límite para a inscripción:
- Martes 11 de setembro mediante o correo [email protected]
- Mércores 12 de setembro no local do club ou por teléfono en horario de apertura
Importante: Se te inscribes por correo solicitase informar de se estás disposto/a a levar vehículo propio, prazas e cidade de saída, así como se se precisa material e que noites precisas aloxamento.
Información útil
Comezo(lugar, hora…): Igrexa da Virxe da Barca en Muxia as 9.30h do sábado. Dende o Club xestionaremos as prazas nos vehículos.
A hora de finalización estimada é ao redor das 18h do domingo.
Desprazamento: O desprazamento realizarase en coches particulares.
Material recomendado: Botas e roupa axeitada, Frontal, Manta térmica, Saco de durmir, Esterilla, Gafas de sol , comida, auga, Os máis aguerridos poden traer bañador, palas, pixama, cometa e … todo o habitual na ruta da costa e pouco habitual no resto de actividades ; )
Pernocta: A pernocta será en Vivac, nalgunha praia que atopemos polo camiño pola zona de Nemiña (Touriñán).
A hora de finalización estimada é ao redor das 18h do domingo.
NOTAS IMPORTANTES
Afrontamos os últimos 50 km da ruta dos faros e trátase do tramo máis esixente físicamente. 25 km cada día e case 1000 m de desnivel acumulado cada xornada. (Ver MIDE’s)
Polo camiño pasaremos poboacións medianas que contarán con algúns servizos, en particular na segunda etapa, pero OLLO, non o sábado, que non haberá fonte en toda a etapa.
Pode ser que atopemos auga nas praias e nos “lugares” ainda que sexan pequenos pero non existen fontes sinalizadas para o sábado.
Non son precisos coñecementos técnicos de escalada, rapel ou progresión en terreo de montaña pero si se require boa forma física.
Sábado
Muxia – Nemiña (Touriñán)
- horario6h
- desnivel de subida1075m
- desnivel de baixada1075m
- distancia horizontal24,6 km
- tipo de percorridoTravesía
- severidade do medio natural3
- orientacion no itinerario2
- dificultade no desprazamento3
- cantidade de esforzo necesario3
A ruta transcorre nos seus primeiros quilómetros polo bordo da estrada sen beiravías entre Muxía e a Praia de Lourido, desde a cal baixaremos á praia. A partir de aquí, podemos dividir a etapa en 2 tramos:
Tramo 1: Desde Monte Cachelmo (Km 3) á Praia de Moreira (Km 13) temos o tramo máis complicado do Camiño dous Faros, en constante subida e baixada. Subimos o Cachelmo (750 metros de ascenso desde 0 a 150 metros, pendente media 23%), baixamos á Praia da Arnela, subimos Punta Buitra, baixamos a Cuño, subimos o Monte Pedrouzo (2 quilómetros de ascensión cunha pendente media do 13% ata os 264 metros) para acabar baixando á Praia de Moreira (descenso moi técnico, con chan irregular e pendente media nalgúns tramos do 25%).
Recomendámosvos tomarvos este 10 km con moita tranquilidade, facendo as paradas necesarias para descansar e contemplar as espectaculares vistas desta etapa. Lembrade facer as paradas apartándose do camiño para non entorpecer a marcha do resto.
Tramo 2: Desde Moreira a Touriñán e desde Touriñán a Moreira o camiño suavízase e o percorrido vai por carreiros e pistas sen circulación motora, con suficiente visibilidade para que os vehículos vexan aos senderistas e viceversa.
Nesta etapa hai varios atallos posibles (Punta Buitra e Touriñán)
Mais información http://www.caminodosfaros.com/etapa-7-muxia-nemina/
Track: http://es.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=7514290
Domingo
Nemiña – Fisterra
- horario6h’
- desnivel de subida815 m
- desnivel de baixada815 m
- distancia horizontal26,5 km
- tipo de percorridoTravesía
- severidade do medio natural3
- orientacion no itinerario2
- dificultade no desprazamento3
- cantidade de esforzo necesario3
Esta etapa, ademais de longa, destaca pola súa dureza, xa que circulamos por terreo moi variable e cun desnivel acumulado potente, pasando continuamente de cantís a praias. Podemos dividila nos seguintes tramos:
Tramo 1: Desde a praia de Nemiña ata a praia de Lires o camiño vai polo carreiro interior do Río Castro ata chegar ao pobo de Lires e, desde alí, unha pista asfaltada lévanos á praia de Lires. Todo este tramo podémolo atallar durante a marea baixa no verán, aforrándonos 4 quilómetros. Pero ollo, só nesa época xa que en época de choivas a ría forma unha canle que fai imposible cruzala.
Tramo 2: Cantís de Lires. Este tramo é duro polo desnivel e a rugosidade do terreo cando pasamos os cantís. Ao cruzar os cantís hai que ir con coidado e non saírse do carreiro. A pesar da sensación de vertixe que podamos ter, a ruta é segura. se non nos achegamos ao bordo do cantil para sacar a mellor foto.
Tramo 3: Praia do Rostro – Arenal grande de case 2 km que debemos tomar con tranquilidade e gozar da forza do mar. Ao final da praia é bo sitio para facer un descanso.
Tramo 4: Cantís da Punta do Castelo. Hai varios sitios onde non nos debemos achegar ao bordo, xa que existe o risco de caída. Repetimos, non busquedes o sitio máis ao bordo para sacar a foto.
Tramo 5: Cantís de Cabo da Nave – Uns dos máis espectaculares do camiño pero tamén duro. Sóbese por un camiño estreito desde case o nivel do mar ata os 220 metros do Cabo da Nave. Tomátelo con tranquilidade e gózao
Tramo 6: A partir de aquí suavízase a etapa. Este último tramo baixa á perigosa Praia de Mar de Fora para subir pola Insua camiño do Monte do Facho, onde teremos a última subida desde a que xa veremos o Faro de Fisterra.
Mais información http://www.caminodosfaros.com/etapa-8-nemina-cabo-finisterre/
Track: http://es.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=7514348